HAARLEM - Tijdens de Open Monumentendagen op zaterdag 12 en zondag 13 september opent de Grote of St. Bavokerk in Haarlem haar deuren voor een bijzonder programma. De Vereniging Vrienden van de Grote of St. Bavokerk, kortweg de Bavovrienden, organiseert samen met de Bavo verschillende activiteiten waarmee bezoekers het monument op een andere manier kunnen beleven. Vooral op zaterdag zijn de Bavovrienden volop aanwezig.
Wie de Bavo vanaf de Grote Markt kent, ontdekt tijdens Open Monumentendagen welke verhalen er achter de imposante muren schuilgaan. Zo zijn er rondleidingen door de kerk en naar plekken die normaal niet of nauwelijks toegankelijk zijn.
De toren in
Een van de populaire onderdelen is de rondleiding door de toren van de Bavo. Onderweg naar boven ontdekken bezoekers hoe de toren is opgebouwd en krijgt men een bijzondere blik achter de schermen. Ook het beroemde Müllerorgel staat deze dag volop in de belangstelling. Tijdens speciale excursies kunnen bezoekers dichter bij het instrument komen en meer horen over de geschiedenis, techniek en bijzondere klank van het orgel. Uiteraard wordt het instrument ook bespeeld.
De aarde draait, ook in de Bavo
Midden in de kerk is bovendien de beroemde slingerproef van Foucault te zien. Met een lange slinger wordt op spectaculaire maar eenvoudige wijze zichtbaar gemaakt dat de aarde draait. Een bijzonder natuurkundig experiment in een eeuwenoude omgeving. Ook voor jonge bezoekers is er iets te ontdekken. Met een speurtocht kunnen kinderen op zoek naar details, verhalen en geheimen in het enorme kerkgebouw.
Muziek tijdens Korenlint
Op zaterdag klinkt er daarnaast volop muziek in de Bavo. In het kader van Korenlint, datzelfde weekend, treden twee grote koren op in de kerk. Daarmee wordt de monumentale ruimte niet alleen bekeken, maar ook ervaren zoals hij al eeuwenlang bedoeld is, als een plek waar architectuur en muziek elkaar versterken.
Vrienden van de Bavo
De Bavovrienden zetten zich het hele jaar door in voor het behoud van de Grote of St. Bavokerk en voor activiteiten die het monument toegankelijk maken voor een breed publiek. Open Monumentendagen zijn bij uitstek een gelegenheid om te laten zien hoeveel er in en rond de Bavo te ontdekken valt. De vereniging hoopt tijdens het weekend dan ook veel oude én nieuwe vrienden te ontmoeten. Wie de Bavo een warm hart toedraagt, kan lid worden van de Bavovrienden. De kosten van het lidmaatschap bedragen € 19,50 per jaar. Leden hebben met een introducé vrij toegang tot de kerk en genieten korting op de door de Vrienden uitgebrachte publicaties en concerten.
Open Monumentendagen Grote of St. Bavokerk op zaterdag 12 en zondag 13 september 2026, Grote Markt, Haarlem. Voor het volledige programma, tijden en het aanmelden voor rondleidingen en excursies, kijk op www.bavovrienden.nl.

25.5 ℃


























































